- Europejski fundusz suwerenności w celu uniknięcia rozdrobnionych, krajowych systemów wsparcia
- Apel o łatwiejszy dostęp do finansowania, prostsze procedury wydawania zezwoleń
- Komisja Europejska powinna współpracować z władzami USA, aby zapobiec dyskryminacji przedsiębiorstw z UE
UE musi być liderem w dziedzinie technologii czystej energii, poprawić swoją bazę przemysłową oraz stworzyć wysokiej jakości miejsca pracy, aby osiągnąć cele Zielonego Ładu.
W rezolucji przyjętej w czwartek, w odpowiedzi na “Plan przemysłowy Zielonego Ładu: zapewnienie wiodącej roli europejskiego przemysłu neutralnego emisyjnie”, posłowie wzywają Komisję do pracy nad planami zmian w europejskim przemyśle oraz jego relokacji. Naciskają oni na znaczenie wzmocnienia mocy produkcyjnych UE dla strategicznych technologii takich jak, energia słoneczna i wiatrowa, pompy ciepła oraz baterie.
Domagają się zwiększenia skali i lepszej komercjalizacji strategicznych technologii, aby zniwelować lukę między innowacjami a wprowadzeniem ich na rynek. Zdaniem posłów do PE potrzebne są również szybkie i przewidywalne procedury wydawania pozwoleń na realizację nowych projektów w celu jak najszybszego wdrożenia odnawialnych źródeł energii.
UE musi dążyć do zabezpieczenia europejskiego przywództwa w technologiach czystej energii i do poprawy istniejącej bazy przemysłowej Europy, przy jednoczesnym wsparciu jej transformacji w celu wytworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, w zgodzie z celami Zielonego Ładu. Posłowie twierdzą, że aby to osiągnąć, UE musi podjąć działania w celu przyspieszenia zdolności produkcyjnych w zakresie przystępnej cenowo, bezpiecznej i czystej energii przeznaczonej do wykorzystania przez przemysł oraz zwiększenia oszczędności energii i wprowadzania instrumentów efektywności energetycznej.
Posłowie kładą też nacisk na dostęp do strategicznych zasobów, aby osiągnąć ekologiczną i cyfrową transformację UE. Strategiczne projekty powinny szybciej uzyskiwać niezbędne pozwolenia, uważają posłowie.
Europejski Fundusz Suwerenności
Przyszły Europejski Fundusz Suwerenności powinien mieć na celu uniknięcie fragmentacji spowodowanej przez nieskoordynowane krajowe programy pomocy państwa i zapewnić skuteczną reakcję na kryzys, uważają posłowie. Fundusz powinien wzmocnić strategiczną autonomię UE oraz transformację ekologiczną i cyfrową, być zintegrowany z obecnym długoterminowym budżetem UE i mobilizować prywatne inwestycje.
Unijne zasady pomocy państwa powinny być również uproszczone, ukierunkowane, tymczasowe, proporcjonalne i spójne z celami polityki UE. Posłowie są przeciwni wprowadzaniu większej elastyczności do zasad pomocy państwowej bez szukania europejskich rozwiązań dla krajów, które nie mają możliwości finansowania ogromnej pomocy państwowej.
Amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji
Posłowie chcą, aby Komisja Europejska zajęła bardziej zdecydowane stanowisko w sprawie zwalczania nieuczciwej konkurencji globalnej spowodowanej nieuzasadnioną pomocą państwa. Są oni zaniepokojeni przepisami amerykańskiej ustawy o obniżeniu inflacji (IRA), które dyskryminują przedsiębiorstwa z UE. Komisja powinna współpracować z USA, aby upewnić się, że UE jest objęta wyjątkami przewidzianymi w IRA dla krajów objętych współpracą w zakresie wolnego handlu oraz że produkty europejskie kwalifikują się do ulg podatkowych, tak jak ich amerykańskie odpowiedniki.
Rezolucja została przyjęta przy 310 głosach za, 155 przeciw i 100 wstrzymujących się.
Kontekst
1 lutego Komisja Europejska przedstawiła swój plan przemysłowy “Zielony ład” dla przemysłu neutralnego emisyjnie, mający na celu pobudzenie rozwoju czystych technologii w UE i zapewnienie strategicznej autonomii UE poprzez zmniejszenie jej zależności od państw trzecich.